Безкоштовна квартира від держави передбачена для певних категорій громадян, які потребують поліпшення своїх житлових умов, але не мають змоги орендувати житло через низький дохід. Іншими словами, в Україні на неї може претендувати будь-яка особа без власного житла.

Умови отримання квартири від держави

Відповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Також держава повинна забезпечити нужденних громадян житлом безкоштовно або за доступною для них ціною. Але не кожен має право на безкоштовну квартиру від держави. Ось список умов, за яких можна отримати таке житло:

  1. Діти-сироти або діти, які залишилися без батьківського піклування. Після закінчення школи вони можуть отримати житло або кімнату, але за умови, що в них немає власного житла й вони ніде не зареєстровані. Тобто діти-сироти після інтернату мають право на безкоштовне житло від держави.
  2. Тяжкохворі пацієнти, які повинні жити окремо від інших членів сім’ї. Але щоб отримати квартиру на таких умовах, треба довести необхідність окремого проживання, що вкрай складно зробити. І взагалі не так багато захворювань, які унеможливлюють життя під одним дахом з іншими членами сім’ї.
  3. Жителі напівзруйнованих або непридатних для життя будинків, зокрема тих, які становлять загрозу для життя. У деяких випадках стан будинків передбачає негайне розселення мешканців по інших квартирах, тоді спершу може бути використаний маневрений житловий фонд.
  4. Особи, яким необхідно поліпшити свої умови життя.

Перші три категорії громадян не лише мають право на безкоштовне житло, але й можуть отримати його, не чекаючи в черзі. Громадяни з останньої категорії повинні стояти в черзі на житло.

 

Пільгові категорії громадян
Якщо проаналізувати питання, як отримати квартиру від держави, то не можна не згадати про пільгові категорії громадян, які мають право на отримання такого житла поза чергою:

дружини (чоловіки) померлих інвалідів німецько-радянської війни, а також дружини (чоловіки) померлих учасників війни та бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами в результаті загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не перебували у повторному шлюбі;
особи, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
інваліди, які отримали інвалідність унаслідок війни;
ветерани війни;
постраждалі 1 і 2 категорії від аварії на ЧАЕС;
діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
громадяни, незаконно засуджені і згодом реабілітовані, в разі неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення;
діти з інвалідністю;
громадяни, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання;
багатодітні сім’ї, в яких живуть п’ятеро і більше дітей, або сім’ї, де жінка одночасно народила трьох і більше немовлят.

Є також категорії громадян, які мають пріоритетне право на отримання житла від держави.

До таких категорій належать:

учасники бойових дій;
особи з тяжкими хронічними захворюваннями;
інваліди 1, 2 груп;
учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов’язків військової служби;
офіцери та військовослужбовці Збройних Сил України;
сім’ї осіб, які загинули при виконанні службових обов’язків;
сім’ї, в яких виховуються діти з 1-ю або 2-ю групами інвалідності;
громадяни, які втратили працездатність, а також інші категорії громадян.


Які документи потрібні?
Громадяни, які мають право на соціальне житло, повинні звернутися до місцевого відділу обліку та розподілу житлової площі з письмовою заявою про поліпшення житлових умов, до якої слід додати ще такі документи:

довідка про проживання, склад сім’ї, а також загальний рівень доходів усіх її членів за минулий рік;
копії паспортів (свідоцтва про народження) та ідентифікаційних кодів;
довідки з місця роботи кожного члена сім’ї;
інформація про вартість житла, в якому проживає сім’я, а також документи на право власності;
копії свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу;
документи, що дають право на пільгу: медичний висновок ЛКК (лікарсько-консультативної комісії), копія свідоцтва учасника бойових дій, інваліда війни, сім’ї загиблого, особи з інвалідністю або особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорій, тощо.
Крім того, можуть знадобитися й інші документи. Повний перелік документів необхідно заздалегідь узяти у відділі обліку та розподілу житлової площі. Всі документи подаються в паперовій папці із зав’язками.

https://dilo.net.ua/novyny/chy-mozhna-otrymaty-kvartyru-vid-derzhavy/