З настанням нового року в Україні набули чинності низка законів та ініціатив, які вплинуть на життя багатьох українців. Зміни стосуватимуться як підприємців, так і звичайних громадян.

Підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Перше, на що варто звернути увагу, — це підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. З 1 січня 2022 року мінімальна зарплата в Україні становитиме 6 500 гривень, а прожитковий мінімум буде 2 393 гривні. Такі зміни прописані у державному бюджеті на 2022 рік.
Через підвищення мінімальної заробітної плати зросте податок на нерухомість. Загальна ставка для всієї країни – не більше ніж 1,5 % від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, тобто податок на квадратний метр становитиме 97,50 грн. Податок накладають на ту площу, яка перевищує норму – 60 м² для квартири та 120 м² – для приватного будинку.
Зміни для ФОП
З січня підприємці 2-4 групи повинні будуть користуватися касовими апаратами. І це незалежно від виду діяльності чи рівня доходу. Це стосується інтернет-магазинів, кафе, ресторанів, туристичних агенцій, готелів, магазинів тощо. Всі ФОПи, у яких досі немає касових апаратів, повинні будуть їх придбати та використовувати. Якщо цього не зробити — підприємцю загрожує штраф у розмірі 100% вартості проданої продукції.
Якщо таке порушення повториться, ФОПам доведеться заплатити вже 150% вартості товарів, які продали без касового апарату. Однак у податковій пообіцяли поки що не штрафувати підприємців. Така щедрість, за словами чиновників, триватиме до кінця карантину.
Також для ФОПів зміняться єдиний соціальний внесок та єдиний податок, оскільки вони прив'язані до мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму.
* ФОП 1 групи: ЄСВ – з 1 січня 2022 року – 1 430,00 гривень. Єдиний податок – 248,10 гривень. - не більше 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2021 року.
* ФОП 2 групи: ЄСВ – з 1 січня 2022 року – 1 430,0 гривень. Єдиний податок – 1300,0 гривень – 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2022 року. Пам'ятайте, що ставки єдиного податку у відсотках (фіксовані ставки) встановлюються місцевими радами.
* ФОП 3 групи: ЄСВ – з 1 січня 2022 року – 1 430,0 грн. Єдиний податок - 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.
Посилення вимог для виходу на пенсію
З 1 січня 2022 року в Україні знову переглянуть вимоги для виходу на пенсію у 60 років. Відповідно до цих змін, які прописані в Законі України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування», деяким українцям доведеться вийти на пенсію пізніше. Отже, з 2022 року на 12 місяців збільшаться вимоги щодо трудового стажу:
* у 60 років на пенсію виходитимуть тільки ті, у кого є 29 і більше років стажу;
* в 63 роки — ті, у кого від 19 до 29 років стажу;
* у 65 років — ті, у кого від 15 до 19 років стажу.
Надалі вимоги до пенсіонерів щодо стажу тільки посилюватимуться.

Підвищення пенсій
Водночас, деяким категоріям пенсіонерів у 2022 році підвищать виплати. Це стосуватиметься ліквідаторів і постраждалих від Чорнобильської катастрофи, яких майже 40 тисяч людей. Мінімальні виплати збільшать для:
* тих, хто отримав першу групу інвалідності – до 6000 грн.;
* тих, хто одержав другу групу інвалідності – до 4800 грн.;
* тих, хто одержав третю групу інвалідності – до 3700 грн.
Також у січні 2022 року заплановано підвищення пенсій на 9% для жінок, які народилися до 1962 року.
Підвищення стипендій
Кабінет Міністрів ще у вересні прийняв постанову, згідно з якою з 01 січня 2022 року збільшуються академічні та іменні стипендії для здобувачів вищої, професійної передньої освіти більш ніж у 1,5 раза, професійної (професійно-технічної) освіти – більш ніж у 2,5 раза .
Розмір мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії для:
* учнів установ професійної (професійно-технічної) освіти збільшується з 490 до 1 250 гривень на місяць;
*  студентів закладів професійної вищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «професійний молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр» з 980 до 1 510 гривень на місяць; ті студенти, які навчаються за спеціалізаціями та отримують підвищену стипендію – збільшується з 1 250 до 1 930 гривень на місяць;
* студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступеня «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» збільшується з 1 300 до 2 000 гривень на місяць; тим студентам, які навчаються за спеціалізаціями та отримують підвищену стипендію – збільшується з 1 660 до 2 550 гривень на місяць.
Розмір академічної стипендії Президента України для:
* учнів установ професійної (професійно-технічної) освіти збільшується з 1 420 до 2 750 гривень на місяць;
* студентів закладів професійної вищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «професійний молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр», збільшується з 2 130 до 3 320 гривень на місяць;
* студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступеня «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», збільшується з 2 720 до 4 400 гривень на місяць.
Розмір іменних та академічних стипендій, започаткованих Кабінетом Міністрів України для:
* учнів установ професійної (професійно-технічної) освіти збільшується з 1 180 до 2 500 гривень на місяць;
* студентів закладів професійної вищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «професійний молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр», збільшується з 1 900 до 3 020 гривень на місяць;
* студентів вищих навчальних закладів, наукових установ, які отримують освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступеня «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», збільшується з 2480 до 4000 гривень на місяць.
Розмір стипендії Президента України переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка для:
* студентів закладів професійної вищої освіти, які отримують освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «професійний молодший бакалавр» або освітній ступінь «бакалавр», збільшується з 1770 до 2870 гривень на місяць;
*  студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітньо-професійний або освітній ступінь «молодший бакалавр», освітні ступеня «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», збільшується з 2 600 до 3 800 гривень на місяць.

Реформа харчування у школах
З 1 січня 2022 року у всіх навчальних закладах України мають запровадити новий підхід до дитячого харчування. Меню стане різноманітнішим, страви — корисними, більше фруктів та овочів, менше цукру та солі. Реформа шкільного харчування, ініційована дружиною президента Оленою Зеленською, стартувала понад рік тому. З початку 2021 року зі їдалень зникли ковбаси, сосиски та напівфабрикати, у буфетах перестали продаватися солодкі газовані напої. Крім того, порушили питання дієтичного харчування та дозволили навчальним закладам користуватися послугами кейтерингу.
З 1 вересня 2021 року набули чинності наступні зміни, саме нове меню. Як ми вже писали раніше, нове меню складається з 160 страв, воно включає традиційні українські страви та популярні страви різних кухонь світу (суп Авголемоно, кускус, кебаб, болоньєзе). Стандартний осінній обід складається з борщу, свинини по-китайськи, плову, а ось взимку в меню можна зустріти салат, запіканку та фрукти. Вперше у шкільне та дошкільне меню включені безглютенові позиції. Також збільшили кількість фруктів (банани, яблука, апельсини) та м'яса в раціоні.
За новими правилами, обмежується вміст цукру на рівні не більше 10 г на 100 г/мл харчового продукту. При приготуванні страв кількість доданого цукру не повинна перевищувати 5 г (це 1 чайна ложка цукру без гірки) на 100 г/мл готової страви. З 1 січня 2022 року дозволяється додавати лише 50% норми солі для відповідної вікової категорії – а з 1 вересня лише 25%. При нормі 1 г у віковій категорії 6-11 років це 0,5 г та 0,25 г відповідно. Для розуміння: у чайній ложці міститься приблизно 7 грамів солі (без гірки). При цьому у стравах для дітей дозволили використовувати спеції, які раніше були під забороною.

"Податок на Google"
З 1 січня також набирає чинності закон, згідно з яким зарубіжні інтернет-компанії платитимуть 20 % ПДВ в Україні. Наразі нерезидентів (компанії, зареєстровані за кордоном — прим. ред.) включать до переліку юрособ, які реєструються платниками податку на додану вартість в Україні. Реєстрація платника ПДВ для нерезидентів буде спрощеною та віддаленою (на спеціально розробленому веб-порталі).
Закон вносить зміни до Податкового кодексу. З нього з січня 2022 року виключать норму, згідно з якою резиденти при виплаті нерезидентам доходу за виробництво та/або розповсюдження реклами мають сплачувати податок за ставкою 20% від суми таких виплат за свій рахунок. Закон визначає список електронних послуг. Освітні платформи та майданчики, за якими готують претендентів вищої освіти, звільняються від оподаткування ПДВ.
Джерело:
https://informator.ua/ru/povyshenie-zarplat-i-pensiy-novye-shtrafy-reforma-shkolnogo-pitaniya-i-nalog-na-google-chto-izmenitsya-v-ukraine-s-1-yanvarya- 2022-goda