Інтерв’ю професора Стенфордського університету Майкла Макфола – людини, яка була послом США в Росії до 2014 року, помічника президента Барака Обами з питань національної безпеки.

Про страхи Путіна: Мені здається, що Путін відчуває загрозу не стільки від експансії НАТО в Україні, скільки від демократії в Україні. Оскільки загроза щодо НАТО не є реальною, ми бачимо дискусії навколо цього, яка триває вже багато часу. Але ось що реально, так це українська демократія.

Про російську агресію: Путін може говорити про те, що Україна хоче захопити Донбас, але це спекуляції. У Росії сьогодні дуже маленький ентузіазм стосовно війни.

Про соціальні очікування в РФ: Люди в Росії чекають на економічне зростання. Я дивився на результати соцопитувань в Росії – там немає якихось апетитів щодо відновлення імперії. Так, вони переживають через падіння імперії, але ідея відновити її не дуже популярна сьогодні.

Про те, чим ускладнені переговори з Путіним: Зараз, коли Меркель залишила свій пост, Путін – лідер, який найдовше управляє в новітній історії. І дуже багато речей відбувається, коли ти знаходишся при владі стільки часу. Перше, у тебе більш консервативні погляди на світ. І дуже складно змінювати їх. Друге, ти нікого не слухаєш. Сьогодні йому здається, що він знає все.

Про Україну і НАТО: Для мене є три речі, які набагато важливіші. Перше, Україна має задіяти всі свої ресурси для того, щоб обороняти себе. Друге, Україна має робити реформи, щоб відповідати усім вимогам приєднання до НАТО. І третє, найважливіше: для того, щоб стримувати Путіна, нам потрібно поглиблювати демократію в Україні.

Про те, що варто зробити США: Потрібно якомога швидше номінувати посла в Україну. Його немає вже два роки і цій ситуації складно знайти пояснення. Друге – я впевнений, що США мають приєднатися до Нормандського процесу.

Про те, що варто зробити Україні: Я бачу на сьогодні недостатню кооперацію між США та Україною. Я хотів би бачити робочі групи, де спілкувалися та працювали би разом, наприклад, міністри. Ми хочемо, щоб американці знали більше про Україну. Нам потрібні програми обміну студентами. Нам потрібні тисячі американців, які подорожують та навчаються в Україні.